Факультет філології та журналістики КДПУ П`ятниця, 26.04.2024, 19:42
Вітаю Вас Гість | RSS
Меню сайта

Наше опитування
Як часто Ви користуєтесь Інтернетом?
Всього відповідей: 848

Факультет філології та журналістики

Спеціальність

6.020300 Філологія* (українська мова і література)

 


1. Загальний опис факультету

Підготовку фахівців на факультеті філології та журналістики (колишня назва філологічний факультет) було розпочато з 1 вересня 1939 року, коли на перший курс було зараховано 120 осіб.

Спеціальність ПМСО «Українська мова і література» уперше було акредитовано у 2003 році (сертифікат про акредитацію РД-ІV № 120098, дійсний до 01.07.2006 року).Повторна акредитація названої спеціальності була проведена у 2006 році. Відповідно до рішення ДАК від 21 квітня 2006 року протокол № 60 (наказ МОН України від 03.05.2006 р. №1105-Л) спеціальність «Українська мова і література» акредитована за трьома рівнями (Сертифікат про акредитацію НД-ІV №126050, термін дії до 1 липня 2011 року).

Випусковими  для спеціальності «Українська мова та література» є дві кафедри: кафедра української мови (завідувач — доктор філологічних наук, професор В.М.Ожоган) та української літератури (завідувач – доктор філологічних наук, професор Г.Д.Клочек). Фахову підготовку на цих кафедрах здійснюють 26 штатних викладачів і 6 сумісників. У цілому ж викладання дисциплін фахової і професійної підготовки здійснюють 4 професори, 20 доцентів і 2 викладачі без наукового ступеня, які працюють на штатних посадах. Частка викладачів із науковими ступенями і вченими званнями складає 75,9%.

Викладання дисциплін на спеціальності «Українська мова і література» забезпечують 109 викладачів. Серед них професорів 18 осіб, що складає 16,5%; доцентів, кандидатів наук — 80 осіб, викладачів і асистентів без наукового ступеня і вченого звання — 11 осіб, що становить 73,4 і 10,1% відповідно.

 Кадровий потенціал випускових кафедр факультету перебуває у стані постійного доповнення. Цьому сприяють аспірантура й докторантура. Станом на  вересень 2007 року  загальна кількість аспірантів за спеціальністю складає 27 осіб (кафедра української мови —13 осіб, кафедра української літератури — 14), окрім цього, за кафедрами закріплено 5 здобувачів.

Підвищення кваліфікації викладачів української мови і літератури відбувається шляхом захисту кандидатських і докторських дисертацій, курсів підвищення кваліфікації та стажування у формі творчих відпусток при кафедрах української мови й літератури ВНЗ України. Так, за звітний період кваліфікацію підвищили 100% викладачів спеціальності “Українська мова та література”:

шляхом захисту докторських дисертацій  – 1 особа;

кандидатських дисертацій – 5 осіб;

внаслідок стажування в ОІППО та ВНЗ України – 24особи.

Нині на факультеті філології та журналістики  проводиться підготовка фахівців за спеціальністю “Українська мова та  література” з додатковим вивченням дисциплін таких спеціалізацій:

  • українознавство;
  • англійська мова та зарубіжна література;
  • редагування освітніх видань;
  • шкільне бібліотекознавство (з 2005 року).

З метою залучення кращих випускників шкіл до навчання в університеті випусковими кафедрами і деканатом факультету проводиться серйозна профорієнтаційна робота, як-от:

- уведення до програми асистентської практики студентів освітньо - кваліфікаційного рівня “спеціаліст” обов’язкового індивідуального завдання – бесіда, розповідь, інформація тощо про факультет;

- проведення деканатом інформаційних лекцій для всіх слухачів Інституту післядипломної  педагогічної освіти;

- виступи професорів, провідних доцентів та представників деканату на обласному радіо та телебаченні;

- участь викладачів факультету у журі ІІ і ІІІ етапів олімпіади з української мови та літератури, а також у конкурсах знавців української мови імені Петра Яцика;

- публікації у пресі про відомих учених факультету;

- публікації про факультет студентів-філологів в обласних і районних газетах;

- проведення пробного тестування з української мови та літератури;

- проведення університетської предметної олімпіади з української мови та літератури для випускників сільських шкіл;

- виїзні засідання кафедр у школах області;

- круглі столи (“Філологія та журналістика в житті сучасного українського суспільства”, “Моя майбутня професія” тощо);

- випуск факультетської газети “Нове слово” (для абітурієнтів);

- робота провідних викладачів у Кіровоградському територіальному відділенні МАН;

- радіопередача доц. О. І. Крижанівської “Таїна слова”;

- робота провідних викладачів факультету в Педагогічному ліцеї.

Системною і систематичною є робота підготовчих курсів, викладання на яких спрямоване на формування міцних базових знань, а також на виховання у майбутніх абітурієнтів інтересу до професії вчителя-філолога.

Навчальний процес зі спеціальності " Педагогіка і методика середньої освіти. Українська мова і література " за освітньо-кваліфікаційними рівнями “бакалавра”, “спеціаліста”, "магістра" здійснюється відповідно до навчального плану, який затверджено ректором університету та погоджено з Департаментом вищої освіти МОН України, Науково-методичним центром вищої освіти МОН України та науково-методичною комісією з педагогічної освіти МОН України.

Нині на факультеті навчається  576 студентів денної форми і    261 студент-заочник. Для збереження контингенту студентів розроблена система заходів, яка включає в себе наступне:

- регулярне проведення годин кураторів, на яких здійснюється аналіз успішності студентів та відвідування ними занять;

- співпраця деканату факультету та кураторів з батьками;

- аналіз  проблеми на вченій раді факультету та засіданнях  випускових кафедр;

- налагодження побуту студентів у гуртожитку.

Протягом 2004-2006 навчальних років 3-и викладачі факультету пройшли навчання за програмою Intel. Нині знання, набуті на цих курсах, вони запроваджують на ОКР «Магістр».

Навчальний процес на факультеті організовано відповідно до чинних вимог. Усі навчальні дисципліни на 100% забезпечені підручниками і посібниками. Прогалини у цьому плані заповнюються власними науковими працями викладачів. Так, протягом останніх трьох років викладачами випускових кафедр опубліковано 5 монографій і 2 посібники із грифом МОН України. Фахівцями випускових кафедр розроблено ряд тренінгових програм. Більшість викладачів факультету сьогодні послуговуються інтерактивними методами навчання. Фахові дисципліни забезпечені електронними варіантами навчально-методичних комплексів (так званий «Інформаційний пакет»). Із фольклору розроблено систему тестів у електронному варіанті, за допомогою яких здійснюється перевірка навчальних досягнень студентів. Розроблено методичні вказівки щодо написання курсових і дипломних робіт, навчально-методичні комплекси усіх дисциплін містять систему самостійної й індивідуальної роботи, що полегшує й організовує роботу студентів.

На факультеті філології та журналістики активно проводиться виховна робота, спрямована на залучення студентів до участі в науковому та культурному житті університету.

Так, у 2005 році у роботі гуртків і клубів за інтересами брали участь 170 осіб, у 2006р. — 316, у 2007 —  415 осіб.

Найкращі студенти-науковці є учасниками та переможцями Всеукраїнських олімпіад з української мови та літератури: - Ольга Манойлова (1-е місце) — 2005 рік, - Надія Барабаш (1-е місце) — 2006 рік, - Оксана Мачак (2-е місце)—  2007 рік

У 2007 році студентки Олена Сидоренко та Анна Сарапіон стали призерами Всеукраїнської олімпіади з видавничої справи.

У 2008 році Ганна Чорна посіла 2-е місце у Всеукраїнській студентській олімпіаді з української мови і літератури.

Студенти факультету беруть активну участь у Міжнародному конкурсі знавців української мови імені Петра Яцика і є переможцями обласного етапу.

Кращі випускники факультету продовжують підвищувати свій науковий рівень, беручи участь у наукових конференціях університетського, всеукраїнського й міжнародного рівнів. Так, Олена Колісник, навчаючись на ОКР «Магістр», брала участь у Міжнародній науковій конференції, яка проводилася в Білорусі у 2007 році.

Тарас Чернов у 2007 році  виборов право на навчання в Польщі (політологічний курс Студіуму Східної Європи при Варшавському університеті).

З 1960 існує літературна студія «Обрій», члени якої беруть активну участь у різноманітних конкурсах. Надія Гармазій, студентка 3-го курсу, стала переможцем Всеукраїнського конкурсу літературних творів "Гранослов" у 2006 році та взяла участь у Всеукраїнській нараді молодих літераторів.

У 2005 році створено театр "Слово" (15 осіб), учасники якого беруть активну участь у проведенні літературних та театральних свят.

Понад двадцять років існує педагогічний клуб "Сухомлинець", участь у роботі якого беруть понад двадцять студентів факультету. Традиційною стала Всеукраїнська студентська науково-практична конференція «Творче впровадження ідей В.О.Сухомлинського в практику роботи середньої та вищої школи». У вересні 2007 року у роботі конференції взяли участь 13 студентів факультету.

У 2006 році Ілона Шульга стала переможцем Всеукраїнських конкурсів "Берег надій" та "Зірки на сцену" і посіла третє місце у Всеукраїнському конкурсі "Червона рута".

На факультеті діють дві команди КВК, участь у яких беруть близько тридцяти студентів.

Після закінчення навчального закладу студенти підтримують тісний зв’язок з факультетом. На базі Обласної професійної спілки працівників освіти проходить щорічний зліт молодих спеціалістів, куди запрошуються викладачі факультету. На таких зібраннях колишні студенти діляться враженнями від першого року роботи вчителем, указують на сильні та слабкі сторони підготовки їх як спеціалістів, пропонують свої шляхи подолання труднощів, які виникають у процесі роботи. Саме ці зустрічі сприяють виробленню нових підходів у підготовці висококваліфікованих фахівців; питання, що порушуються там, лягають в основу розробки методичних рекомендацій з навчальних дисциплін.

Важливість постійної роботи провідних викладачів факультету в Обласному інституті післядипломної педагогічної освіти з випускниками-філологами важко переоцінити. Така форма роботи є своєрідним обміном педагогічного досвіду між теоретиками і практиками в педагогічній діяльності.

Зв’язок факультету з молодими фахівцями відбувається й шляхом аналізу відгуків керівників підприємств, організацій і установ, де працюють випускники даної спеціальності. Відгуки, що надійшли за 3-и звітні роки, схвальні, з конкретними пропозиціями та рекомендаціями щодо поліпшення програми підготовки словесника.

2.Координатор ЕСТS від факультету: Стрельченко Лариса Василівна.

Контактна інформація:

Заступник декана з навчально-методичної роботи;

Вул.. Шевченка 1, м. Кіровоград, 25006

Роб.тел. 8 (052) 24-86-53 моб.тел. 8-068-45-98-925

Години прийому: понеділок – п’ятниця з 8.00  до 17.00

3.Структура й організація факультету:

Кафедра української мови: Кількість штатних працівників – 13 осіб; докторів – 1 , кандидатів наук – 12.

Завідувач кафедри – доктор філологічних наук, професор Василь Михайлович Ожоган

Кандидат філологічних наук, доцент Ольга Іванівна Крижанівська;

Кандидат філологічних наук, доцент Людмила Петрівна Кричун;

Кандидат філологічних наук, доцент Лариса Іванівна Гуцул;

Кандидат філологічних наук, доцент Світлана Леонідівна Ковтюх;

Кандидат філологічних наук, доцент Тетяна Василівна Лі штаба;

Кандидат філологічних наук, доцент Тетяна Василівна Громко;

Кандидат філологічних наук, доцент Тамара Іванівна Поляруш;

Кандидат філологічних наук, доцент Ніна Олександрівна Задорожна;

Кандидат філологічних наук, доцент Тетяна Анатоліївна Нестеренко;

Кандидат філологічних наук, доцент Тетяна Анатоліївна Огарєнко;

Кандидат філологічних наук, доцент Ганна Василівна Волчанська;

Кандидат філологічних наук, старший викладач Ганна Василівна Скриник

На кафедрі української мови функціонує наукова школа доктора філологічних наук, професора Ожогана Василя Михайловича, яка працює над темою “Актуальні проблеми української граматики

Кафедра української літератури

Кількість штатних працівників – 12 осіб; докторів – 2 , кандидатів наук – 8, без наукових ступенів - 2

Завідувач кафедри – доктор філологічних наук, професор Григорій Дмитрович Клочек;

Кандидат філологічних наук, професор Олег Євгенович Поляруш;

Доктор філологічних наук, професор Василь Петрович Марко;

Кандидат філологічних наук, доцент Любов Олексіївна Зубак;

Кандидат філологічних наук, доцент Лілія Олександрівна Ожоган;

Кандидат філологічних наук, доцент Оксана Олександрівна Гольник;

Кандидат філологічних наук, доцент Олена Федорівна Буряк;

Кандидат філологічних наук, доцент Сергій Павлович Михида;

Кандидат філологічних наук, доцент Олег Іванович Таран;

Кандидат філологічних наук, викладач Олеся Володимирівна Цепа;

Кандидат філологічних наук, викладач Олександр Михайлович Ратушняк

На кафедрі української літератури функціонує наукова школа

доктора філологічних наук, професора, академіка АН ВШ України, члена Спілки письменників України Клочека Григорія Дмитровича, яка працює над проблемою “Сучасне прочитання класичної та новітньої літератури: теоретичні та методичні аспекти”.

4. Опис умов для навчання на факультеті:

Навчальний процес на факультеті здійснюється в аудиторіях, лабораторіях, кабінетах, 2-а з яких оснащено аудіо- та відеотехнікою. До навчального процесу задіюється портативне мультимедійне обладнання. У цілому ж на факультеті 24-и аудиторії; 3-и кабінети;4-и лабораторії.

Факультет має міні-бібліотеку, яка забезпечена художньою літературою, підручниковим та посібниковим фондом, фаховими періодичними виданнями.

Комп’ютерні класи містять машини нового покоління, які об’єднані в локальну мережу з можливістю доступу до всесвітньої мережі Internet. Підключення забезпечують два високошвидкісні канали оптововолоконний ш швидкістю 5 Кбіт/с  та виділений канал ХDSL 112 Кбіт/с.

Лінгафонна лабораторія оснащена мережею вмонтованих магнітофонів «Маяк», з’єднаних із викладацьким пультом.

Для реалізації навчального процесу з методик викладання, літератури й іноземної мови задіяні  DVD- та VCR-носії.

З метою оптимізації навчально-виховного процесу у найближчому майбутньому на факультеті планується створити радіомережу.

5. Перелік програм навчання:

Бакалавр: «Українська мова і література» - 4 роки навчання

Спеціаліст: «Українська мова і література» - 1 рік навчання

  • Редагування освітніх видань;
  • Мова і література (англійська);
  •  Шкільне бібліотекознавство.

Магістр: «Українська мова і література» - 1 рік навчання


Повний текст інформаційного пакету спеціальності "Українська мова та література" можна завантажити тут.



Форма Входу

Календар новин
«  Квітень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930

Пошук

Web-портал факультету

Статистика

Copyright KSPU © 2024